10 rad jak získat práci

26. 11. 2014 17:42:08
Již několikrát jsem nad tím přemýšlel, že máme u nás Úřady práce v nich sedí obrovské počty pracovníků, kteří by měli umět poradit uchazečům jak práci získat. Nás poplatníky daní to stojí obrovské peníze, avšak po 25 letech po revoluci mi to připadá, že čas se v této oblasti zcela zastavil.

Dokonce se u nás najímají agentůry ( najímají si je Úřady práce) , které za naše peníze školí lidi co práci nemají, aby jí získali. Bohužel však při každém procesu s přijetím nového pracovníka trpím jako pes a nestačím se divit jak někteří lidé, kteří o práci žádají se chovají, neumí komunikovat a dle mého názoru nikdy pořádnou práci ani získat bohužel nemohou.

Nejsem žádný odborní na trhu práce, jen s praxe a hlavně ze selského rozumu přesně vím co požaduji, abych jako firma a daňový poplatník v tomto systému přežil. Rozhodl jsem se sepsat pár bodů, které možná někoho budou motivovat a budu moc rád, když alespoń trochu pomohu těm, kteří mají o práci opravdu zájem. Jen jim dopusud nikdo nevysvětlil jak by taková žádost mohla vypadat..
V prvé řadě je asi potřeba říci, že je velký rozdíl kde o práci žádáte. V každém odvětví pracé jsou nároky na uchazeče jiné a podle toho se musí žadatel i přizpůsobit.
Nemohu radit jak žádat u velkých korporací jako jsou banky, telefonní společnosti, pojišťovny atd.
Nemohu radit jak získat práci na úřadech apod.
Možná je potřeba také zmínit, že tyto rady se nevztahují na nepoctivé firmy(nevím jak je vlastně ani nazvat), které slouží jako pračky peněz jako jsou u nás některé služby, obchody a restaurace apod. v kterých je majitelům zcela jedno koho příjme a za jakých podmínek, protože firma pere peníze z nějaké nekalé činnosti( lihoviny, drogy, daňové úniky na DPH atd.) a proto má i jiné nároky na zaměstnance. Je pravda, že vy takovou firmu na první pohled nepoznáte, ale věřím, že brzy na to příjdete, pokud by jste takovou zkušenost někdy získali.
Moje rady budou jen pro ty co momentálně žádají o práci v malé až středně velké firmě. Ve firmě která je “soukromá", může mít od dvou do padesáti zaměstnanců, může to být soukromá fyzická osoba, společnost s ručením omezeným nebo malá akciová společnost.
Často slyšíme, že každý podnikat nemůže. Osobně tvrdím, že každý podnikat může a ti co se ptají proč není práce, říkám běžte lidi podnikat a alespoň to zkuste vy někoho zaměstnat. Bohužel v česku se již moc lidem podnikat nechce, neustálé změny zákonů, směrnic různých dodatků apod.tuto situaci jen utvrzují. Dnes je obrovské riziko za všechyny ty stále přísnější nařízení zodpovídat. Podnikatel ( nesnáším to slovo ) musí mít dobrý nápad a musí najít trhlinu v trhu aby našel produkt nebo službu s kterou uspěje. Přesto si myslím, že kdyby si každý zkusil podnikat alespoň na pár měsíců, třeba v programu na úřadu práce, tak by byl u nás i jiný vztah mezi zaměstancem a zaměstnavatelem. Jsou na světě místa, kde nikdo nedostane žádnou podporu od státu, dokonce nedostane ani sociální dávky a dokáže si na jídlo, pití a bydlení vydělat. V asii se učí obchodovat každý od dětství, učí se to od svých rodičů, kdy skoro každý má nějaký obchod, výrobu nebo provádí službu pokud zrovna nepracuje pro politiku nebo stát. Jsou to obrovské zkušenosti, kdy se vidí, že né každý den je úspěšný, ale ty děti jsou v plnoletosti velmi ostřílenými obchodníky a otevírají si vlastní byznys aby se v dnešní spotřební společnosti měli zase o něco lépe. Pokud se v rodinné firmě ukáže, že se dítě na obchod zcela nehodí, tak je to alespoň dobrá zkušenost dát dítě na studia tam, kde mu to bude vyhovovat. V USA obchoduje také mnohem větší skupina lidí než u nás. Najde se tam mnoho způsobů byznysu o kterých my v čechách zatím ani netušíme. Celá amerika je postavena na byznysu a převážně malém a středním podnikání, které táhne ekonomiku a vytváří ve společnosti velkou skupinu střední vrstvy, která u nás chybí.

bestpoint1rajče.net
U nás má mnoho lidí představu, že podnikatel (raději budu psát obchodník,to slovo mi vážně nesedí) si na začátku svého byznysu koupil tiskárnu na peníze a jeho podnikáním je si ty peníze tisknout. Ano jsou takové u nás praktiky, kdy si zakázky přehazují mezi sebou jen kamarádi(a nejen politici) a pak je to velmi jednoduchý obchod, který se přibližuje k dnešní realitě, že se stačí jen domluvit, kolik si ti kamarádi těch peněz na nekontrolovaných zakázkách vytisknou. TOTO však podle mne není byznys, to je pouze PODVOD. Nikdo by s takovými praktiky ve světě neuspěl. Pokud nedám nejlepší nabídku s nejlepší kvalitou tak zakázku nedostanu. To u nás doposud neplatí a bobužel všichni o tom víme a stále se to děje. Pak si ten obchodník co to dělá opravdu poctivě, zaměstnává lidi a platí daně si připadá, že je úplný hlupák. Musíme však věřit, že se to jednou změní a obchodník bude opravdu ten, koho si budou lidé alespoň trošku vážit, že jim dává dobrou práci.
Něco o mne:
Podnikám již přes 25 let. Prošli jsme spolu se zaměstnanci někdy velmi úzkými uličkami. Vždy jsme to však ustáli ať to bylo opravdu složité. Za tu dobu již prošlo naší firmou pár desítek zaměstnaců. Momentálně jich máme čtrnáct a i když výběr je někdy složitý, tak mohu za sebe říct, že naše zaměstnance máme u nás jako jednu velkou rodinu. Někteří u nás již pracují přes deset let a vím, že pokud bude firma dobře fungovat vždy se spolu domluvíme. Nikdy se za celých 25let nestalo aby u nás zaměstnanec nedostal mzdu. Náš obor je tak složitý a specifický, že si nemůžeme dovolit udělat žádnou chybu. Ani takovou, že by jsme na naše prodejny vybrali zaměstnance, který by práci se zákazníkem nezvládl. Každá u nás prodavačka musí být tak trošku obchodník, každá si časem najde svou klientelu, která jde nejen za naší značkou, ale také za tou oblíbenou "Paní prodavačkou".. Pokud se tak nestane a nezafunguje ta nepopsatelná energie mezi prodávajícím a zákazníkem, tak celý obchod padá do špatných čísel a je pak zbytečné se tím dále zabývat. Je velký rozdíl zboží "podávat" v supermarketu a "prodávat s velkou profesionalitou a elegancí" ve specializované značkové prodejně.

bestpoint1rajče.net
JAK TEDY MÍT VĚTŠI ŠANCI NA ZÍSKÁNI PRÁCE?
1/ PIŠTE A KOMUNIKUJTE PŘÍMO se ZAMĚSTNAVATELEM nejlépe s majitelem nebo osobou pověřenou výběrem nového zaměstnance.
Pro obchodníka je pravě toto velký podíl jak mu ušetřit práci a obrovská pomoc jak vybrat právě vás k pozvání na pohovor. Vžijte se do situace, kdy ten majitel nebo pověřený pracovník nemá na práci jen vybrat zaměstance. Obchodník je od toho aby obchodoval, aby se staral o skvělý chod firmy. Zkontroloval jestli všechno ve firmě šlape jak by mělo a to vše proto aby vydělal nejen zisk pro sebe( proč by to jinak vůbec riskoval a dělal) , ale také na mzdy, odvody za zaměstnance jak na sociální tak na zdravotní, nájmy, poplatky za marketing, za správu objektu, vozový park, leasingy, daně silnični z nemovitosti, DPH, z majetku, z převodu, z benzínu, reklamu, rozvoj firmy, atd. atd. mohl bych psát do nekonečna je to milión polatků každý měsíc na které musí firma vydělat aby dobře fungovala nebo alespoň přežila.. Když se přijímá nový zaměstanec, tak zadá obchodník na Úřad práce požadavek. Ten tuto informaci zveřejní na svých stránkách a po té si tuto informaci přebírají různé servry na internetu. Obchodníkovi příjde denně cca 20 až 60 emailů v kterých se musí prohrabat a vybrat ty kteří splňují požadavky nabízené práce. Pokud žádáte o práci prostřednictvím těchto servrů jako je např. prace.cz, lukrativni-prace. cz, easy-prace.cz a mnoho dalších, tak obchodníkovi chodí e-maily s kterých se špatně odepisuje, někdy zde chybí životopisy a celý proces je složitý. Znám mnoho mých kolegů, kteří na tyto e-maily vůbec nereagují. Osobně se snažím v těchto nabídkách proklikat, ale upřímně řečeno pozvu si na pohovor ty co mi pošlou kompletní a dobře vypracovaný životopis nejlépe s fotkou na firemní e-mail.
2/ KDE ZÍSKAT SPRÁVNÝ KONTAKT
V dnešní době internetu je to jednoduché. Každá dobrá firma má dnes své webové stránky nebo alespoň facebook. Tam najdete všechny potřebné kontakty kde svůj životopis zašlete. Mimochodem se také něco dozvíte o firmě na těchto stránkách, které vám při případném pohovoru určitě pomůžou oproti vaší konkurenci a těmi co jsou nepřipraveni žádat o práci.
3/ ŽIVOTOPIS neboli RESUME
Velmi důležitá věc bez které dnes o práci již nejde ani žádat. Dejte si s tímto nástrojem na zprostředkování práce opravdu záležet. Jak bude vypadat váš životopis tak budou s vámi i jednat. Je to vaše osobní vizitka a skvělý životopis je rychlá cesta k dobré práci. Co to je skvělý životopis? Musí obsahovat samozřejmě vaše jméno, příjmení, dat. narození, adresu dle občanského průkazu případně adresu kde nyní žijete. Standardem je informace o vzdělání, koníčcích, zájmech atd. Podstatnou částí pro obchodníka je PRAXE. Tady popište vše dopodrobna. Nejen, že popíšete obecně roky od vašeho studia až po současnost, ale více přehledné je napsat i konkrétní firmy u kterých jste pracovali s odkazem na webové stránky nebo telefon. Vylepšit si životopis můžete DOPORUČENÍM od bývalého zaměstnavatele. U nás toto není zvykem, ale například v USA se bez doporučení, práce hledá velmi težko. U nás se také při pohovoru stále častěji ptají zdali máte doporučení. Samozřejmě že to není povinné, ale je to nástroj jak přesvědčit majitele firmy, že právě vy jste ta nebo ten kdo je ten pravý pro nově vzniklou práci. Pokud jste v předešlém zaměstnání pracovali víc jak dobře a něčemu jste se tam i naučili, tak vám bývalý zaměstnavatel může takové doporučení napsat. Někdy firma zkrachuje a přitom má skvělé zaměstnance, o práci příjdou například z důvodu likvidace ze dne na den. To je právě důvod, kdy můžete o doporučení požádat a po té jej při žádosti předkládat. K životopisu přiložte svou aktuální fotografii.
4/ FOTOGRAFII přikládat nebo nepřikládat
Osobně si myslím, že fotografie by měla být součásti životopisu. V určitých oborech práce je to zcela nepodstatná věc. Samozřejmě to není opět povinné a ani si nejsem jist jestli to nějak v naší zemi nezachází do ochrany s osobními daty. No v každém případě bych se na všechny ty ochranné programy vykašlal a fotografii bych poskytl. Fotografii však takovou, aby vám opravdu pomohla. Ono majitele opravdu vůbec nezajímají ty selfie, kde se fotíte v aqvaparku, na lyžích nebo před nějakou restauraci. Fotografie může velmi hodně o vás prozradit a proto si s tím dejte práci. Osobně bych do takové perfektní fotografie investoval. Ano, čtete to dobře: “ INVESTOVAL”. Je to investice do vás, vy chcete každý měsíc peníze. Za rok práce je to už pořádná suma, a to se určitě vyplatí! Dnes není problém si vyhledat nějakého dobrého fotografa, který vás vyfotí opravdu takové jací jste nejen zvenku ale i uvnitř. Ta fotka musí vyjadřovat nejen vaší tělesnou schránku, ale i pozitivní náladu, oblečení, které se k vám hodí. Stačí pěkný čistý a jednoduchý portrét, kde bude na vás vidět, že máte umyté vlasy, bílé zuby, ženy jsou decentně nalíčené, muži jsou oholení a mají dobrý sestřih, úsměv na tváři a že vás život zkrátka baví. Naštvané obličeje nejspíš nikdo nezaměstná. Vyhýbejte se nějakým módních přearanžovaným fotografiím, nepoužívejte fotky z dovolené, turistiky apod.. Není nic příjemnějšího než vybrat pohodového člověka, který má svůj vlastní skromný styl.
5/ HLASTE SE JEN TAM KDE MÁTE PRAXI
Inzerát si vždy dobře přečtěte a dopodrobna si nastudujte “požadavky”. Pokud zaměstnavatel požaduje určitou a přesně specifikovanou praxi, tak se nehlaste tam kde tu praxi nemáte. Absolventi vím, že to mají nejspíš nejtěžší, ale nemohou se hlásit na místa, kde tato praxe je alfa omegou, aby byznys dále ve firmě fungoval. Pokud si nastuduje zaměstanavtel, že danou praxi nemáte a stejně máte tu ambici se na pozici dostat, tak vás nejen, že nevybere, ale ještě vás zařadí do složky “neumí číst požadavky”. Jsou i případy, že někdo praxi nemá a již v průvodním dopise popiše, že je ochoten získání praxe obětovat např. 20h( 5 dnů po 4h) ze svého času. Je pak na zvážení zaměstnavatele zdali na tuto nabídku přistoupí a vymezi někoho, kdo vás s celým provozem seznámí a bude se snažit, aby jste praxi za tuto nebo jinou dobu získali.
6/ NIKDY NELŽETE
Velmi často se stává, že uchazeč, když si nastuduje požadavky, tak si upraví životopis, tak aby vyhovoval. V praxi to znamená, že zaměstnavatel hledá např. prodavačku s praxí v oboru pánské oděvy, textil. Uchazeč/ka nikdy v takovém oboru nepracoval/a a vepíše si do životopisu, že pracoval/a v OP Prostějov v roce 2011. Všichni víme, že OP Prostějov již zkrachoval a ověřit si to bude těžké. Ono se však v tří měsíční zkušební lhůtě zjistí, že neznáte velikostní pánský sortiment, že nevíte nic o materiálovém složení, že netušíte jak je dlouhý rukáv u prodloužené košile vel. 42., že neznáte šířky kravat a že neumíte přišít ani knoflík. Zkrátka hned první den vás odhali, že jste lhali. Nejen že pomažete ještě ten den bez udání důvodu a budete absolvovat celý ten kolotoč znova, ale i vás to bude psychycky štvát, že vás opět nachytali. Takhle to opravdu nefunguje a proto buďte poctiví. Vyplatí se to !
7/ CO NENÍ DOBRÉ
Když obchodník v té záplavě e-mailu vybere ten váš, že by vás pozval na pohovor. Jelikož všechno požadované splňujete, tak si ho začne znova dopodrobna pročítat, jelikož je mu jasné, že na pohovory si vyhradil jen půl dne a toho půl dne svého času si nemůže zaplavit svým špatným rozhodnutím, že pozval někoho kdo na pohovor nepatří. Co opravdu není dobré je když vaše práce u předešlých zaměstnavatelů není delší než 1 rok. Většinou se první smlouva dává na jeden rok s možnosti dalších prodloužení. Pokud se někdo neosvědčí, tak se mu smlouva neprodlužuje. Samozřejmě jsou situace, kdy je to chyba ze strany zaměstnavatele, který z ničeho nic končí nebo si zkrátka zaměstanec a obchodník nesedli. Avšak když vidíte, že na životopisu je každého půl roku zaměstanec na jimém místě, tak je to dost alarmující informace, že se nikde nedokázal snést s kolektivem nebo si odpracoval jen podmíněnou dobu pro získání podpory a zbytek pobýval na Úřadu práce. Toho se zaměstnavatele bojí asi nejvíce, že zaučí zaměstnance během půl roku a ti mu pak odejdou, jsou raději vedeni na ÚP, pobírají peníze a dokažou si ještě přivydělávat na černo. Čímž jsou na tom lépe než by standardně pracovali a odváděli ze své mzdy daně. V letech 1995 až 2010 to byla úplná móda a toto se dělo v celé ČR. Dnes jsou již přísnější tresty, ale tyto praktikty změstnanců se dějí neustále a poctivý zeměstnavatel se takovým to uchazečům vyhýba. Nejlepší je když jde vidět v životopisu, že nepřebíháte a máte dlouhodobé pracovní vztahy se zaměstnavatelem.
8/ ABSOLVENTI TOTO NEDĚLEJTE
Velmi často se stává, že absolvent má představu, že zaměstnavatel je povinen jej přijmout. Absolvent totiž vystudoval školu a potřebuje skvěle placenou práci. Nemá sice žádnou praxi, protože na českých školách ho nic pořádnému co by v praxi použil nenaučili, ale hlásí se na práci prodavačky ve značkovém obchodu v luxusním obchodním centru, protože by to bylo”cool”. Problém největší u absolventů, je že neumí komunikovat. Podle toho i vypadají komunikace mezi uchazečem absolventem a zaměstnavatelem. S 80% příjde od absolventa žádost o práci ve formě že v e-mailu se objeví jen příloha v které je životopis a v tom se dozvíte, že je absolvent, který nikde zatím nepracoval. Žádný průvodní dopis, žádný návrh, že by chtěl získat alespoň tu praxi, zkrátka majitel, který si spočítá, že zaměstanec ho dnes vyjde průměrně na 250 tis.Kč ročně dostane za toto jen prázdný mail s životopisem. Tady už na první pohled jde vidět, že žádá o práci člověk, který si ničeho a nikoho neváží, pokora mu vůbec nic neříká a tím je s celou komunikací a prací tipec vážení absolventi. :-(
9/ INFORMACE SE OVĚŘUJÍ
Jestli si někdo v dnešní době myslí, že životopisy nikdo nečte, tak jste na omylu. Počítejte i stím, že zaměstnavatel než vám dá podepsat smlouvu si vás bude ověřovat a vyptávat se na vás. Buď to přímo v práci nebo se poptá vašich bývalých kolegů na pracovišti. Minimálně si zavolá na poslední vaší práci. Proto je dobré vždy s každým vycházet a i se zaměstnáni odcházet s čistým štítem. Pokud se o vás dozví zaměstnavatel něco nepříjemného v předešlé práci, tak vás to může odsunout na příčku níže a vybere si zaměstnance který stojí za vámi.
10/ TAK SI TO TEDY SHRNEME
Prvně dobrá fotka, přitom už můžete pracovat na sepisování kvalitního životopisu. Pokusíte se získat pozitivní doporučení od předešlého zaměstnavatele. Do životopisu sepíšte nejen základní informace o sobě, ale také podrobné informace na předešlé zaměstníní s konkrtétními odkazy a webovými stránkamu, telefony apod.(působí to důvěryhodněji ). Nikdy neodesílejte v e-mailu jen životopis. V průvodním dopise (e-mailu) popište informace proč chcete práci získat a pro lepší orientaci popište přílohy( životopis, doporučení a fotografii) Zkuste hledat práci podle své praxe, které rozumíte. Pokud chcete přejít na jiný druh práce, měli by jste být ochotni buď to projít nějakým rekvalifikačním kurzem( to však něco stojí) nebo co je mnohem účinnější rovnou nabídněte, zaměstnavateli, že si získání praxe nadpracujete. Takto můžete například práci barmanky, která vás nebaví vyměnit za práci v odborném oboru. Pokud si vás zaměstnavatel pozve na osobní pohovor, máte půlku úspěch zasebou. Chovejte se přirozeně, nastudujte si co nejvíce informaci o zaměstnavateli na webu apod. Připravte si i neverbální komunikaci z běžného vašeho života. Osobní dojem je rozhodující, proto se snažte nebýt nervózní a přizůsobte i svůj zevnějšek k dané práci.
Pokud byl pro vás můj článek nějak nápomocný a myslíte si, že je i užitečný, tak ho prosím sdílejte.
předem děkuji a přeji Mnoho štěstí ve vaší vysněné práci
Marian Lojkásek
Autor: Marian Lojkásek | středa 26.11.2014 17:42 | karma článku: 14.21 | přečteno: 1312x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 208 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 599 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 911 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1585 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 498 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 957

Pro mne nejtěžší je popsat vlastně sám sebe. Určitě jsem člověk, který miluje nadevše svou rodinu. Nesnáší byrokracii v českém soukromém podnikání. Člověk, který si už jako malý kluk vysníval žít život na třech kontinentech světa v evropě, asii a americe. Souhrou všech možných nástrach a náhod se tento sen naplnil. Což mne dodává pocit dívat se na věci ze tří úhlů pohledu a cítit se svobodně.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...